Folna kislina je pomembna za naše telo

Folna kislina (https://www.bioforma.si/folna-kislina) je ena izmed vrste vitaminov B. Pomembna je zato, ker jo naše telo potrebuje, da lahko proizvaja nove celice.  Človeški organizem sam načelom ne more proizvajati folne kisline, zato jo mora pridobiti s hrano. Glavni vir folne kisline v naši prehrani je listnata zelenjava. To so razne vrste solate, špinača, blitva, cvetača, grah,… nahaja se tudi v sadju in sicer v bananah, jagodah, malinah in pomarančah in grenivkah. Veliko je vsebujeta tudi jetra in kvas. Ker je folat v hrani občutljiv, je priporočljivo, da teh živil ne kuhamo predolgo, da ne zgubijo folata.

folna kislina

Pomembna je tudi, ker pomaga pri preprečevanju večjih prirojenih okvar v možganih in hrbtenici otrok, kar nam da vedeti, da je folna kislina nujna za nosečnice. Priporočljivo je, da ženske, ki želijo zanositi, začnejo z jemanjem dodatkov vitamina B že kak mesec pred načrtovano nosečnostjo in s tem nadaljujejo še celo nosečnost. Prehranska dopolnila vitamina B so namreč dokazala, da zmanjšujejo stopnjo aminokislin, ki so povezane s kardiovaskularnimi boleznimi.

Kako na najboljši način dobiti dovolj folne kisline?

Najboljše je, če se jo užije s hrano, pri boljši absorpciji pa nam pomagajo vitamini B kompleksa. Kaj pa dejansko zavira absorpcijo folne kisline? Zavira jo alkohol, kontracepcijske tabletke, metformin (zdravilo za sladkorne bolnike). Prav tako dolgotrajno jemanje ogromnih odmerkov folne kisline negativno vpliva na absorpcijo cinka v telesu. Znanstveniki so med drugim dokazali tudi, da folna kislina negativno vpliva na učinek zdravil za epilepsijo, zato se bi morali epileptiki glede jemanja o tem posvetovati z zdravnikov.